شماره پشتیبانی 24/7 4524 296 212 -0090
راهنمای سفر به کرمانشاه

راهنمای سفر به کرمانشاه | اطلاعات در مورد کرمانشاه

راهنمای سفر به کرمانشاه | اطلاعات در مورد کرمانشاه

کرمانشاه نهمین شهر پر جمعیت و بزرگترین شهر کرد نشین ایران است که مهم ترین استان غربی ایران محسوب می شود.

( راهنمای سفر به کرمانشاه )

آب و هوای استان کرمانشاه

استان کرمانشاه به طور کلی دارای آب و هوای بسیار دلپذیری است که در دسته اقلیم های معتدل کوهستانی قرار دارد به همین منظور یکی از مقاصد مناسب برای سفرهای تابستانه می باشد و از دیر باز تا به امروز مکانی مناسب برای تفریح بوده است. به صورت میانگین دمای هوا سالانه در این استان نزدیک به 14 درجه سانتی گراد و میزان بارش در آن سالانه بیش از 456 میلی لیتر می باشد.

چهار اقلیم متفاوت در این استان قابل مشاهده است :

– زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک : این نوع از آب و هوا در شهرستان هایی چون قصر شیرین، سرپل ذهاب و دهستان ازکله وجود دارد.

– زمستان و تابستان خنک : شهرستان هایی مانند جوانرود ( به استثنای دهستان ازکله )، پاوه و اسلام آباد غرب از جمله شهرستان هایی در استان کرمانشاه هستند که دارای این نوع اقلیم می باشند.

– نیمه خشک و استپی گرم : آب و هوای شهرستان های هرسین، کنگاور و صحنه در این دسته اقلیمی قرار می گیرند.

– نیمه خشک و استپی خنک : این نوع آب و هوا در شهرستان هایی چون سنقر و دهستان پشت دربند دیده می شود.

موقعیت جغرافیایی استان کرمانشاه

استان کرمانشاه با مساحت 25.009 کیلومتر مربع 1.5 درصد از کل مساحت کشور را به خود اختصاص داده است و دارای 14 شهرستان با نام های اسلام آباد غرب، سرپل ذهاب، سنقر، هرسین، کنگاور، جوانرود، صحنه، پاوه، گیلانغرب، روانسر، دالاهو، قصر شیرین و ثلاث بابا جانی می باشد. با توجه به آنکه استان کرمانشاه در بخش غربی ایران قرار گرفته است بخشی از رشته کوه زاگرس را در خود جای داده است. کوه های زاگرس در این منطقه شامل کوه بیستون، کوه آتشگاه، کوهستان پروا، کوه فرخشاد، کوه سه کل، کوه خرامان، کوه دالاخانی، کوه دالاهو، سفید کوه، شاودالان، کوه بلوچ، کوه شاهو، کوه ماکوان و کوه میوله می شود. از استان کرمانشاه به عنوان شاهراه ارتباطی شرق و غرب یاد می شود و در 200 کیلومتری مرز ایران و عراق قرار گرفته است. طبق آخرین سرشماری استان کرمانشاه، جمعیتی بالغ بر 946,651 نفر را در خود جای داده است.

تاریخچه استان کرمانشاه

اولین ردپای زندگی انسان در این منطقه به دوران پارینه سنگی باز می گردد ( قدیمی ترین دوران ماقبل از تاریخ ) کشف تبرهای دسته سنگی با قدمتی نزدیک به 200 هزار سال در منطقه هرسین مهر تاییدی بر دیرینگی استان کرمانشاه زده است. گنج دره در غرب شهرستان هرسین، آسیاب و سراب در بخش شرقی استان کرمانشاه از جمله اولین آثاری هستند که خبر از یک جا نشینی در غرب آسیا می دهند که در این منطقه کشف شده اند. (راهنمای سفر به کرمانشاه )

استان کرمانشاه که یکی از مراکز اصلی حکومت مادها محسوب می شد در زمان هخامنشیان با همین نام وجود داشته و پس از آن در دوران ساسانیان به ” ماه ” تغییر نام یافت. استان کرمانشاه در دوران ساسانیان وارد برهه جدیدی از تاریخ خود شد و به دلیل آب و هوای دلپذیری که داشت به شدت مورد توجه پادشاهان ساسانی قرار گرفت به همین جهت امروزه بسیاری از آثار تاریخی این استان یادگاری از آن دوران می باشد.

این استان یکی از مهم ترین راه های ارتباطی در گذشته بوده و تا پیش از حکومت آل حسنویه ( گروهی از کردان شیعه که حدود نیم قرن بر این منطقه حکومت کردند ) پایتخت حکومت صفاریان بود. اما این شکوه تنها تا پیش از اسلام دوام داشت و در دوره اسلامی در پی حمله اعراب به ایرانیان کرمانشاه به شهری نسبتا ویران تبدیل شد. کرمانشاه تازه داشت جان می گرفت که بار دیگر در قرن هفتم طی حمله مغول ها به ایران به مخروبه ای تبدیل شد. از دیگر جنگ هایی که تاریخ این استان به خود دیده است می توان به حمله لشکر امیر تیمور در قرن هشتم و حمله لشکر ترکان عثمانی در قرن نهم اشاره کرد.

این ویرانی ها تا پس از حکومت صفویان نیز ادامه داشت زیرا به دلیل اختلافات و جنگ های پی در پی حکومت صفویان و عثمانی شهر کرمانشاه گاهی تحت فرمانروایی حکومت صفویان و گاهی نیز تحت تسلط حکومت عثمانی قرار داشت تا اینکه ورود ایل زنگنه سرنوشت جدیدی را برای این شهر رقم زد و به دنبال اتمام جنگ صفویان و حاکمان عثمانی هم چنین به امضا رسیدن عهدنامه زهاب شهر کرمانشاه نیز روی آرامش، رشد اجتماعی و رشد اقتصادی را به خود دید و این آبادانی از دوران شاه صفی ( ششمین پادشاه حکومت صفویان ) تا سرنگونی این حکومت ادامه داشت.

کرمانشاه در دوران افشاریه : شهر کرمانشاه در دوران حکومت افشاریان به سبب جای دادن توپخانه نادری در خود از اهمیت بسیاری برخوردار بود به همین منظور افراد بسیاری برای دستیابی به این شهر تلاش می کردند تا اینکه در نهایت کریم خان زند بر دیگر داوطلبان چیره شد.

کرمانشاه و دوران زندیه : شهر کرمانشاه در این دوران بار دیگر توانست آرامشی موقتی را تجربه کند که متاسفانه این بار نیز این آرامش عمر چندانی نداشت و پس از مرگ کریم خان زند سرنوشت تکراری جنگ های پی در پی برای این شهر مرور شد.

کرمانشاه در دوران قاجار : این شهر در دوران قاجار جان تازه ای گرفت و پیشرفت چشم گیری در عرصه های تجاری جهان و اقتصادی داشت و پس از مدت ها بار دیگر وجه شهری خود را به دست آورد.

کرمانشاه در دوران پهلوی : استان کرمانشاه در دوران پهلوی به واسطه جنگ های جهانی اول و دوم توسط اجنبی ها اشغال شده بود که پس از اتمام جنگ بار دیگر تحت تسلط حکومت ایران قرار گرفت.

جاذبه های طبیعی کرمانشاه 

ریجاب، غار رتیل، غار تایله نو، غار پروا، غار کاوات، غار قوری قلعه، غار ورواسی، سراب نیلوفر، آبشار و سراب پیران، سراب روانسر، غار چشمه سراب، تالاب هشیلان، و غار آسنگران از جمله جاذبه های طبیعی استان کرمانشاه محسوب می شوند

برجسته ترین آثار تاریخی استان کرمانشاه

1- طاق بستان : یکی از شناخته شده ترین جاذبه های شهر کرمانشاه طاق بستان یادگاری به جای مانده از حکومت ساسانیان می باشد که محلی ها آن را ” طاق بسان ” می نامند در این گویش طاق بسان به معنی یک طاق سنگی است که بر آن حکاکی شده است. در مجموعه تاریخی طاق بستان بسیاری از کتیبه ها و کنده کاری های دوران ساسانیان از مراسم تاجگذاری شاهان آن زمان بر روی سنگ ها به چشم می خورد که سال ها بعد در دوران قاجار سنگ نگاره ای با تصویر علی میرزا شاه ( فرزند فتحعلی شاه دومین پادشاه قاجار ) به این مجموعه اضافه شد. این مجموعه از دو طاق بزرگ و کوچک تشکیل شده است.

طاق بزرگ : تاجگذاری خسرو پرویز، فرشتگان بالدار، اسب، فیل، شکار، تندیس شاه، فروهر و آناهیتا مجموعه آثاری است که در این بخش از طاق بستان به چشم می خورد.

– طاق کوچک : تاجگذاری شاهپور دوم و سوم و سنگ نگاره هایی به خط پهلوی آثاری است که در این بخش وجود دارد.

2- سنگ نبشته بیستون : این سنگ نبشته بزرگترین سنگ نبشته جهان است که بر کوه بیستون شهرستان هرسین واقع در استان کرمانشاه استوار است و آثاری تاریخی بسیاری مانند مجسمه هرکول دوم، پل بیستون، جاده شاهی کاروانسرای شاه عباسی و… در این محوطه به چشم می خورد. از نکات جالب این سنگ نبشته محل قرار گیری آن در ارتفاع بیش از ده متری زمین بر دامنه کوه پروا می باشد. کتیبه بیستون مهم ترین متن تاریخی به جای مانده از دوران هخامنشیان است. این سنگ نبشته روایتی از جنگ میان داریوش هخامنشی و گوماته مغ ( فردی که ادعا می کرد پسر کوروش بزرگ است ) می باشد.

3- مسجد شافعی : مسجد شافعی مسجد جامع اهل سنت هست که در راسته بازار کرمانشاه ( تاریکه بازار ) قرار دارد و توسط تعدادی از خیرین اهل سنت به سرپرستی مرحوم حاج ملاسید حسین مسعودی خریداری و در سال 1342 شمسی احداث شد. معماری این مسجد الگویی برگرفته از مساجد کلاسیک عثمانی دارد و گنبد و نیم گنبدهای بلند، مناره های قلمی نوک تیز، جزئیات و تزئینات نقاشی در داخل بنا، ستون های قطور و فضای مرکزی مرتفع زیر گنبد اصلی در آن به زیبایی به چشم می خورند. این بنای زیبا از یک طرف به میدان جوانشیر و از سوی دیگر به تاریکه بازار منتهی می شود.

4- تکیه معاون الملک : این تکیه به دستور حسن خان معروف به معاون الملک ساخته شده و دارای سه قسمت حسینیه، زینبیه و عباسیه است که یکی از بناهای به جا مانده از دوره قاجاریه شهر کرمانشاه محسوب می شود و در بافت قدیم شهر قرار دارد. آنچه تکیه معاون المک در بخش عباسیه موزه مردم شناسی و پوشاک استان کرمانشاه ایجاد شده است. کاشی های منحصربه فرد این بنا، آن را از دیگر تکیه های شهر متمایز کرده است.

5- تکیه بیگلربیگی : قدمت این بنا به دوران قاجار باز می گردد که به دست فردی به نام عبدالله خان معروف به بیگلربیگی ساخته شد. ساخت این بنا در سال 1309 آغاز شد و در سال 1315 به اتمام رسید. بعدها، در سال 1326 گچبری ها و آیینه های بسیار زیبایی در این تکیه کار شد و جذابیت آن را دو چندان کرد. ورود به این بنا از طریق سه درب امکان پذیر است. دربی که در قسمت جنوب شرقی بنا قرار دارد و درب اصلی بنا به حساب می آید. این درب با سردری زیبا و با مقرنس های گچی و گچبری های برجسته تزیین شده است. دو ردیف طاق نما در دو طرف ورودی کار شده اند.

6- معبد آناهیتا : معبد آناهیتا در شهر کنگاور استان کرمانشاه دومین بنای سنگی بزرگ ایران است که در دوره‌ی تاریخی هخامنشیان ساخته شده است، البته در دوران اشکانیان و ساسانیان توسعه آن ادامه یافته است. در دوره‌ی پیش از اسلام آناهیتا الهه نگهبان آب، فراوانی و وفور محصول، باروری و زیبایی مورد پرستش بوده است. عناصر کلیدی در زندگی آدم‌ها که منجر شد، آناهیتا بلند مقام‌ترین الهه ایرانیان باستان شود. بنابراین ساخت معبدی با شکوه به نام خدای آب و باروری در دوران باستان بسیار نیز طبیعی به نظر می رسید.

7- طاق گرا : بنای طاق گرا یا طاق شیرین در گردنه پاتاق در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب و در 15 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در کنار راه باستانی سنگفرشی بنا شده که فلات ایران را به بین النهرین ارتباط می داده است . در مورد زمان ساخت این بنا تاریخ دقیقی مشخص نیست اما برخی بر این باورند که این بنا به دست اشکانیان ساخته شده و برخی دیگر نیز می گویند قدمت بنا مربوط به دوران ساسانیان می باشد. آنچه که از تحقیقات باستان شناسی به دست آمده تاریخ ساخت این بنا را اینگونه بیان می کند: ظاهرا طاق گرا در اواخر دوره ساسانی و احتمالا زمان حکومت خسرو دوم (628-590م) ساخته شده است.

8- قلعه یزگرد : این قلعه در یک دره وسیع با مساحت 40 کیلومتر مربع قرار دارد و از ضلع شرقی و غربی در مجاور صخره های عظیم و زیبای دالاهو است که به شکل پلکانی قرار گرفته اند و از ضلع غربی در مجاور یک پرتگاه با شیبی عمیق و تند است که به جلگه ذهاب منتهی می شود. یکی از شاهکار های زیبای این قلعه گچبری ها و کنده کاری هایی است که بر روی دیوارهای قلعه انجام شده است. نقوش و نگاره هایی که بر روی دیواره های قلعه طراحی شده به چند بخش تقسیم بندی می شوند که شامل نقوش گیاهی، نقوش هندسی، نقوش اساطیری، نقوش حیوانی و نقوش انسانی هستند. دیوار گچی، آشپزخانه، گچ گنبد، قلعه داور، قلعه یزدگرد، تپه رش، دروازه، آشیه وا و جای دار می باشد. مهم ترین قسمت قلعه گچبند است که به آن ( میدان) هم می گویند و دارای مساحتی حدود 3200 متر مربع است که در اطراف آن حصار هایی به شکل نیم دایره طراحی شده است. همچنین در ضلع جنوبی میدان، یک کاخ با شکوه وجود دارد که داخل آن با گچبری های بسیار زیبا طراحی شده است.

9- گوردخمه اسحاق وند : سه قبر تراشیده شده در کوه واقع در 25 کیلومتری جنوب غربی هرسین در استان کرمانشاه هستند. در بالای قبر وسطی ، نقش برجسته مردی به همراه مشخصات او به سمت بیننده وجود دارد. او دستان خود را در مقابلش در حال دعا نگه داشته است. همچنین یک مشعل و یک محراب آتش در مقابل او وجود دارد . پشت محراب آتش مرد دیگری که چیزی در دستش نگه داشته وجود دارد . قبرها به دوره های تاریخی مختلفی از جمله مادها ، هخامنشیان ، سلوکیان و اشکانیان نسبت داده شده اند.

10- قصر شیرین : شهرستان تاریخی قصر شیرین در 166 کیلومتری استان کرمانشاه واقع شده است. آثار تاریخی بسیاری مربوط به دوران حکومت خسرو پرویز ( شاه ساسانی ) از جمله چهار طاقی، کاخ خسرو، قلعه جوامیر و کاروانسرای شاه عباس در این شهر قرار گرفته است که سبب شده یکی از مکان های محبوب گردشگری برای تاریخ دوستان باشد.

فرهنگ مردم کرمانشاه

دین اکثریت مردم کرمانشاه اسلام است که بیشتر آنها شیعه و برخی نیز اهل تسنن می باشند. از دیگر اقلیت های مذهبی که در این استان به چشم می خورد می توان به 12% زرتشتی، 2% مسیحی و 3% کلیمی اشاره کرد.

یکی از شیرین ترین و جذاب ترین گویش های ایرانی فارسی کرمانشاهی است که البته در خود شهر کرمانشاه بیشتر استفاده می شود. زبان مردم کرمانشاه در کل کردی می باشد که گوناگونی گویش زبان کردی در این استان بسیار به چشم می خورد و از متدوال ترین آن ها می توان به کردی کلهری ( ایلات زنگنه ، سنجابی ، احمدوند ، بهتوری ، نانکلی ، پایروندها ،‌اهالی قصرشیرین ، سرپل ذهاب ، قلخانی ، کرندی ، قلعه زنجیری های ساکن کرمانشاه ، صحنه، اهالی دینور )، کردی اورامی ( کندوله در دینور، برخی از نواحی منطقه گوران، ایل بزرگ باجلان، ایل لهونی )، گویش کردی سورانی ( جاف جوانرود، روانسر، دسته ای از مردم سنجابی، اهالی جیگیران ) و گویش لکی که ترکیبی از گویش کردی کلهری و لری است ( هرسین، اقوام کاکاوند، عثمان وند، جلالوند ) اشاره کرد.

سوغاتی های استان کرمانشاه

بارزترین سوغاتی های استان کرمانشاه که بسیار نیز در میان مردم شناخته شده و محبوب است انواع شیرینی های سنتی این استان از جمله نان خرمایی، نان برنجی و کاک کرمانشاهی می باشند. از دیگر سوغات محبوب و پر خاصیت این استان می توان به (( روغن کرمانشاهی )) که از مشک زدن شیر گاو و گوسفند به دست می آید اشاره کرد

 غذاهای محلی استان کرمانشاه

– دنده کباب : یکی از بی نظیر ترین مزه هایی که در استان کرمانشاه تجربه خواهید کرد دنده کباب کرمانشاهی است که طعمش تا مدت ها زیر زبانتان باقی خواهد ماند. همان طور که از نام آن مشخص است از دنده گوسفند کبابی به همراه چاشنی و سس مخصوص تهیه می شود. یکی از مکان های محبوب سرو دنده کباب برای افراد محلی و گردشگران در مجموعه تاریخی طاق بستان می باشد.

خورشت خلال : از دیگر غذاهای محلی پر طرفدار استان کرمانشاه با امتیازی بسیار نزدیک به دنده کباب خورشت خلال می باشد که با استفاده از تکه های بسیار زیادی گوشت گوساله، لیمو عمانی، خلال بادام، زرشک سیاه و زعفران تهیه می شود و به همراه پلو سرو می شود.

کلانه : یکی از غذاهای بهاری در استان کرمانشاه است که از آن به عنوان قدیمی ترین فست فود جهان نیز یاد می شود. مواد لازم برای تهیه این نوع غذا شامل: سبزی محلی پیچک و خمیر نان است که سپس بر روی ساج ( ظرفی فلزی که بر آن نان می پزند ) درست می شود و معمولا با دوغ محلی سرو می شود.

سیب پلو : نوعی پلو است که از برنج، شوید خشک یا تازه و سیب زمینی تهیه می شود این پلو معمولا با پیاز داغ، مرغ، ماهیچه و خرما سرو می شود.

آش ترخینه : یکی از آش های سنتی استان کرمانشاه آش ترخینه است که معمولا به عنوان پیش غذا در سفره های اهالی این منطقه یافت می شود. از دیگر موارد استفاده این آش می توان به بهبود سرماخوردگی اشاره کرد. ترخینه در واقع آش بلغور پخته شده با دوغ است که آن را به صورت گلوله های گرد خشک می کنند

پاسخی بگذارید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه نویسندگان آنها است، و نه لزوما دیدگاه های پورتال وب سایت کتابفروشی. درخواست شده است که از توهین ها، سوگند و بیان عرفانی خودداری شود. ما حق حذف هر گونه نظر بدون توضیحات اطلاع رسانی.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *